субота, 12 листопада 2016 р.

Особистісно орієнтований урок з літературного читання у 3 класі

Особистісно орієнтований урок з літературного читання у 3 класі
Тема:Казки українських письменників
Лариса Письменна «Як зажурився веселий Казкар»
Мета: ознайомити учнув з українськими казкарями, внеском що вони зробили в літературу; формувати вміння виділити суттєві відмінності між народною та літературною казкою; уміння усвідомлювати умовність подій у літературному творі,  їх відмінність від реальних, життєвих; ознайомити дітей з казкою Лариси Письменної «Як зажурився веселий Казкар», вдосконалювати навички  свідомого  виразного читання вголос та мовчки, уміння аналізувати прочитане, здатність давати власну оцінку описаним подіям, розвивати звязне мовлення,творчі здібності,  сприяти естетичному розвитку дітей, виховувати культуру спілкування, людяність; прищеплювати любов до художнього слова, потребу в систематичному читанні.
Завдання: учити учнів відрізняти літературну казку від народної;
читати свідомо незнайомий текст;     прищеплювати любов до книг.
Тип уроку: засвоєння нових знань.

Методи та прийоми: ,інтерактивні вправи  “Асоціативний кущ”  «Мікрофон», «Крапельки  тепла», «Мозковий штурм» дидактична гра, робота в групах, робота в парах,вправи «Очікування», «Передбачення», технології «Створення ситуації успіху», «Проблемна ситуація».
Обладнання: підручник «Літературне читання» 3 клас (Віра Науменко)К.: «Генеза» 2013, мультимедійна презентація, картки для роботи в парах, паперові листочки для проведення дидактичної гри, картки для групової роботи, мікрофон.


Хід уроку

I. Етап орієнтації
 Організація класу та емоційне налаштування на урок.
1. Привітання
Продзвенів і стих  дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий.
До нас гості завітали.
Повернімось до гостей,
Дружно скажем: - Добрий день!
Зробимо в науку крок,
Починаємо урок.

2. Психологічна готовність.
Інтерактивна вправа «Крапельки тепла»
-        Подумайте про щось добре, хороше, посміхніться, подихайте посмішкою в долоньки, здмухніть з долоньок крапельки тепла і подаруйте їх, разом з посмішкою, своїм друзям.
3.Вправа «Очікування»
-Діти, як ви гадаєте яким  буде наш сьогоднішній урок?
-Що ви очікуєте від уроку?
-Чого прагнете навчитися на ньому?
(Цікавим, пізнавальним, творчим, веселим, навчальним, творчим…)
Свої очікування  напишіть на листочках, і відкладіть до кінця уроку.
(Деякі написи  діти озвучують).
Для того щоб ваші очікування справдилися ви  повинні бути дружними, активними, уважними, творчими, не викрикуйте, слідкуйте за мовленням, запам’ятовуйте, давайте повні відповіді , читаючи  уявляйте, міркуйте та фантазуйте…

  4. Мовленнєва розминка
а) Дихальні вправи
Понюхайте квіточку.
Погасіть свічку.
Понюхайте квіточку.
Подмухайте на кульбабку.
б)Читання чистомовки.
Ай – ай – ай – щасливим зростай!
Би –би – би – рідну школу люби!
Ки –ки – ки – і завжди читай книжки!
в)Вправа на розширення кута зору

 








г)Вправа на розвиток навичок читання.
Читання на максимальну швидкість у порядку зростання чисел.
2 вигадка
4 в
1 Казка-
3 та
5 ній
8 зрозумій
6 щось
7 повчальне,
(Казка -вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.)
д)Вправа на виразне читання
Прочитати  з різною інтонацєюю
-Як ви розумієте цей вислів?
II Етап покладання мети
Формування пізнавального інтересу.
-        Сьогодні ми з вами помандруємо в чарівну країну. Ми з нею нерозлучні з самого дитинства і, навіть, ставши дорослими, ніколи не забуваємо про неї. Ми повертаємось до неї знову і знову. Бо мудрість, добро, краса її –невичерпні. Отже, ми помандруємо до країни, назву якої ви зможете знайти в шифрограмі.
Оппокопо
Назннзнзнн
Аввазавва
ввнчкчнчнчн
уррурраур
-Чи здогадалися ви чому буде присвячений наш сьогоднішній урок?
(Так, казці)
Казкова країна – надзвичайно велика, загадкова, наповнена несподіванок і пригод.
Актуалізація опорних знань
1.Вправа: «Мозковий штурм»
-Давайте пригадаємо, що ми знаємо про казку?
•        Що таке казка ?
•        Якими бувають казки?
•        Які це народні, які це літературні казки?
•        Які види казок читали?
•        Хто може бути героєм казки?
•        Для чого ми читаємо казки?



2.Вправа Асоціативний кущ.
-А тепер спробуйте пригадати все, що ви знаєте про казку.
                   Чарівна               цікава                           виховує
          Навчає                 казка                           захоплює
                   Народна              мудра                застерігає
-Казкова країна – надзвичайно велика, загадкова, наповнена несподіванок і пригод.1.  
.III Етап  проектування
1.Формулювання разом з учнями цілей і завдань вивчення нового матеріалу
•        Чи любите ви читати казки? Ми читали на уроках  багато і народних, і літературних казок.
І ось ми  дійшли до підрозділу казки українських письменників.
•        - Діти, якою, на вашу думку, буде тема нашого уроку?
•        -  Спробуйте визначити завдання уроку.
-Нам потрібно ознайомитися з  біографією, творчістю  Л. Письменноъ  опрацювати казку «чому зажурився …»,  визначимо її тему та основну думку.
2.Мотивація учнів до засвоєння
-Де нам ці знання знадобляться?
В наступних класах, на інших уроках.
Для чого ми будемо читати казки?
IV. Етап організації плану діяльності
1.Постановка навчальної проблеми
Проблемні питання:
«Інтерактивний метод «Мікрофон»
 - Діти,я хочу взяти у вас невеличке інтерв’ю:
-        Як, на вашу думку, народжуються  літературні казки?
-        Чому вони бувають веселими чи сумними? (відповіді дітей
Чого вчить нас казка?

2. Технологія «Асоціативний кущ»-
- Як називають людину, що створює казки?(казкар)
-  Які асоціації з цим словом у вас виникають?
3. Робота за картками
Робота в парі
Позначте, яким повинен бути казкар
•        Добрим                    
•        Похмурим
•        Веселим
•        Лихим
•        Смішним 
•        Жахливим
•        Кумедним
•        Мрійливим
•        Люблячим
Які  казки тоді складатиме?
•        Веселі й добрі    
•        Похмурі й злі
Більше про  Казкаря ми дізнаємося з розповіді української письменниці Лариси Письменної, але спочатку ми послухаємо  інформацію про саму письменницю. Завдання ви отримали на минулому уроці.
3.Відомості про письменницю
«Довідкове бюро»
Розповідь учня; складання учнями картки біографічних даних письменника до «Скарбники знань про майстрів літературного слова»
Лариса Михайлівна Письменна народилася 11 лютого 1914 року в сім'ї сільського фельдшера і вчительки в селі Чоповичі (тепер Малинського району Житомирської області).З  раннього дитинства у  дівчинки виявилася  любов до літератури.
Після закінчення навчання у семирічній школі Лариса Письменна поступає до Білоцерківському фінансового технікума. Тоді  вона надіслала до Харківського журналу «Трактор» свій перший вірш, який був надрукований.
Пізніше майбутня письменниця закінчила Кемеровське дошкільне педагогічне училищета деякий час працювала у дитячому садочку.Працюючи з дітьми, їй доводилося не раз розповідати казки, які часто вигадувала сама. Потім Лариса Письменна  почала записувати свої вигадки.  І в 1951 році на сторінках журналу «Радянська жінка» побачив світ її перший розповідь, а через чотири роки вийшла і перша книга оповідань «Томка з Боготолу».
Лариса Письменна — авторка численних творів для дітей, серед яких:збірки оповідань та повістей «Скарб Вовчої криниці», «Ненаписаний портрет»,  «Ліна», однотомник казок, повістей, оповідань «Тисяча вікон і один журавель».
Лариса Письменна була не лише чудовою оповідачкою, але й доброю людиною. І своєю добротою та фантазією щедро ділилася із малими друзями - читачами на сторінках своїх книжок. Бо була певна, що щасливі люди – це, насамперед, добрі, які вміють бути щасливими не лише за себе, але й за інших.
Кращі її твори перекладені російською, естонською, румунською та іншими мовами.
Фізкультхвилинка (звучить аудіо запис пісні….)
5.Опрацювання  твору  Лариси Письменної «Як зажурився веселий казкар».
а)Словникова робота.
-Перш, ніж читати казку, давайте проведемо словникову роботу
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем
Полохливо    
похмурі  
лихі                                                  
зазирнули
насупиться
- прочитайте «сходинки слів » що означають дію предмета
- прочитайте «сходинки слів» в якому букв більше ніж звуків

6) Читання казки «комбінованим способом»
 а) вчителем до слів  : «…хоч і не мав довгої сивої бороди»,
   . Перевірка первинного сприйняття казки.
-        Яким був Казкар?
-        За що його любили діти?
-        За що любили казкаря думки?
 б) Продовження читання  твору учнями .  
 Гра «Осінні листочки ».
    Читає учень, на парту якого впав осінній листочок(до слів :«хвостик – то хвостик і є ».
     - Які думки приходили до Казкаря?
     - Які він вибирав з-поміж них?
     - Що виходило, коли Казкар складав думки одну до одної?
в) Читання казки мовчки  до слів: «І сталося лихо».
г)     Аналіз змісту  з елементами вибіркового читання.
- Чого бояться веселі думки?
- Для кого Казкар писав свої  казки?
     - Коли від казкаря розліталися всі думки?
     - Чи намагався Казкар припинити чвари дітей?
     - Як на його зусилля реагували діти?
д) Технологія «Передбачення»
    - Яке лихо, на вашу думку, могло статися?
 ж) Дочитування казки вчителем.
      1)    Аналіз кінцівки твору.
      - Чи здійснилися ваші передбачення?
      - Чому Казкар полюбив дощ та негоду?
      - Що призвело до того, що веселий казкар став сумним?
      - Над чим замислилися діти?



5. Етап контрольно - оцінювальний
 1) Перевірка сприймання змісту казки. Гра ,,Незнайко’’ (знаходять помилку)
•        жив на світі злий казкар
•        його дуже не любили діти
•        казкар любив дітей
•        казкар почав складати  гарні казки  але сумні
·        Полюбив веселий казкар дощ та негоду
2. Робота з предметними малюнками
Розгляньте, які картинки можуть покращити настрій казкареві.
 













3.Технологія «Створення ситуації успіху»
1. Робота в групах    
1)  робота над характеристикою героїв
2)поясніть значення висловів: хоч плач, впускає тишу, думки втікають
3)  поділити казку на частини;
4) скласти поради героям.


4.Рефлексія  Підсумок уроку
-Який розділ ми почали вивчати?
-Чи зрозуміли ви, чому бувають сумними літературні казки?
- Що хотіла донести до читачів Лариса Письменна в  казці «Як зажурився
     веселий казкар»?
-Чому цей твір можна віднести до жанру  казок?
Повернення до проблеми
.Визначте тему твору і основну думку казки.( Про що ця казка  і чому вона нас навчила?) Чим сподобалася тобі казка?
- Чого вчить нас казка?
-Читайте казки і станете мудрішими, добрішими, сильнішими і милосерднішими
Вправа «Закінчи речення»
Сьогоднішній  урок навчив мене…
Прочитані казки  спонукають  мене….
Найцікавішим на уроці для мене було…
Здобуті знання мені допоможуть …
5.Оцінювання.
- Любі діти, а мені сподобалося,як  ви добре попрацювали на уроці.
Дякую і хочу побажати, щоб ваші думки завжди були добрими та веселими.
 Порахуйте будь ласка скільки увас осінніх листочків.(У кого найбільше – найвищий бал і т.д. )У кого листочків мало не хвилюйтесь, ви сьогодні теж добре працювали. Можливо вам не вистачило трішки сміливості або часу.  На слідуючому уроці ви обов’язково покращите свій результат.
-Чи справдилися ваші очікування від уроку? Якщо так, то прикріпіть листочок  на наше  осіннє дерево
6.Мотивація домашнього завдання та інструктаж до його виконання.
Домашнє завдання: с. 66-67 (диференційовано):
 І група-читати, переказувати;

ІІ –  Уявити собі, яку б веселу казку – невеличку міг би скласти Казкар та переказати її нам.

Немає коментарів:

Дописати коментар